0 0
28.03.2019

Червона гірка 2025: якого числа справляють, традиції і прикмети, весілля на Червону гірку

Червона гірка 2025: якого числа справляють, традиції і прикмети, весілля на Червону гірку

Завершення пасхального тижня прийнято відзначати в колі близьких людей, дотримуючись певних традицій. Червона гірка справляється в першу неділю після Великого свята Великодня. Це час весни і відродження природи, коли земля оголюється від снігу, і видніються «гірки». Словом «червоні» на Русі позначалося все прекрасне, добре і світле, що символізує гуляння, радість, пісні і танці. Молодь одягала найкраще вбрання і відправлялася на святкування. Що ще робили в цей незвичайний день? Як справляють Фомину неділю зараз? - про це далі.

Магазин Штучних квітів-3

Антипасха 2025: коли справляють свято

Червону гірку прийнято справляти на 8-й день після Світлого Великодня. Орієнтуючись на Воскресіння Христове 2025, яке відзначатиметься 20 квітня, можна прорахувати, що Антипасха цього року припадає на 27 квітня.

Назви свята, «Червона гірка» і «Антипасха», є неофіційними. У церковному календарі він згадується як Фомін день. Це пов’язано з одним із апостолів Христа. Саме Фома був єдиним з учнів, хто не повірив у воскресіння Сина Божого. Він заявив, що поки на власні очі не побачить Ісуса і не доторкнеться до його ран, не повірить у це диво. До нього з’явився сам Спаситель і запропонував доторкнутися до його ран.

«Господь мій!» – захоплено вигукнув Фома, визнавши в Ісусі свого Спасителя. Згодом, апостол Фома став відомий як один із найзавзятіших проповідників християнства. Він пройшов довгий шлях з Палестини до Індії, з великим ентузіазмом поширюючи віру в Христа.

Магазин Штучних квітів-4

Червона гірка: давні і сучасні традиції

Історія християнського свята налічує безліч традицій:

  • здавна у Фомину неділю водили хороводи, проводили ігри та змагання. У цей день прийнято зустрічати гостей, гуляти, фарбувати яйця;
  • на Великдень відвідування кладовищ заборонене. До покійних прийнято ходити саме на «Червону гірку»;
  • добрим знаком у Фомину неділю вважається весілля. Вважається, що пари, які одружаться цього дня, будуть жити у любові, злагоді та достатку;
  • згідно з давнім повір’ям, той, хто сидить вдома в Антипасху, прирікає себе на невдале життя;
  • стародавня прикмета свідчить: померлі родичі цього дня відвідують своїх близьких на «Червоній гірці».

Магазин Штучних квітів-5

До наших днів дійшло багато прикмет, пов’язаних із цим святом:

  • теплий сонячний день Фоминої неділі віщує багатий урожай зернових;
  • якщо насниться в ніч на «Червону гірку» покійний родич, це передвіщає добробут;
  • щоб привернути удачу та гроші, рекомендується цього дня вдягати червоний одяг;
  • якщо у день Антипасхи самотня дівчина носитиме весільні стрічки, вона швидко вийде заміж;
  • сваритися на «Червону гірку» не можна, адже примирення не буде до Трійці;
  • сумувати у цей день не можна, бо інакше весь рік буде невдалим.

Не всі звичаї дійшли до наших днів, і не всі дотримуються відомих традицій. Проте одним із найпопулярніших залишилося повір’я про весілля та вінчання на цей день. Незмінним залишається і відвідування могил рідних. Уже не одне століття у цей день слов’янські сім’ї йдуть на кладовища, щоб вшанувати пам’ять близьких, принести їм частування та штучні квіти.

За всю історію свого існування Антипасха неодноразово змінювалася, але основний зміст свята залишився тим самим. Це свято радості, приходу весни та відродження природи, зустрічей з близькими та веселого проведення часу.