Коли Великдень 2025: дата святкування в Україні, традиції і прикмети Світлого Воскресіння

Світле свято Воскресіння Сина Божого є уособленням перемоги життя над смертю, праведності над гріховністю, добра над злом. Великдень дарує нам віру і надію на вічне життя. Після поділу християн на католиків і православних цей день стали відзначати двічі, залежно від весняного рівнодення. Католики орієнтуються на григоріанський календар, а православні на юліанський. Тому дата Великодня щороку змінюється. Як правильно святкувати Воскресіння Христа, і яких традицій дотримуватися? Про це далі.
Великдень: дата Світлого Воскресіння 2025
Від того, коли відзначається довгоочікуване свято, залежить фактично весь релігійний календар. У 2025 році Христове Воскресіння припадає на 20 квітня. Щороку Великдень відзначається в різні числа, але незмінним є святкування у недільний день.
Не будемо заглиблюватися в сам процес обчислення, оскільки він досить складний. Якщо говорити простими словами, то різниця в датах між святами пояснюється тим, що на Русі григоріанський календар почали використовувати лише у двадцятому столітті.
Особливості святкування
Починають відзначати Великдень із божественної літургії в церкві з суботи на неділю. Це богослужіння не схоже на інші – воно наповнене благодаттю і щастям. У храмах літургія традиційно починається вночі, але віруючі приходять завчасно, щоб зайняти місця. По закінченню служби парафіяни захоплено вигукують «Христос Воскрес!», освячують паски, яйця та інші страви. Трапеза проводиться у колі близьких людей. Християни хрестяться за столом, промовляють традиційне привітання, обіймаються і радісно передають один одному крашанки.
Істинно віруючі люди святкують Великдень 40 днів. Це пов’язано із сорокаденним перебуванням Ісуса на землі після Його воскресіння. У період першої седмиці (Світлого Тижня) у всіх храмах урочисто лунає дзвін, і проводяться богослужіння. Усі охочі можуть підійти і вдарити у дзвін.
На восьмий день після Великодня відзначається «Червона гірка». У цей день прийнято фарбувати яйця, готувати паски і приносити до могил померлих родичів штучні квіти.
Традиції та прикмети
У Великодню неділю потрібно радісно вітати всіх, хто зустрінеться вам на шляху. Згідно з традицією, після того як ви почуєте «Христос Воскрес!», слід поцілувати привітавшого вас тричі та відповісти: «Воістину Воскрес!».
Символом світла Божого є благодатний вогонь, тому віруючі у церкві запалюють від нього свої свічки. Прийнято обмінюватися фарбованими яйцями, які символізують воскресіння Спасителя. Коли Діва Марія принесла римському імператору в дар яйце, він сказав, що з мертвого не вийде живе, так само, як і з простого яйця не може з’явитися кольорове. Після цих слів яйце в одну мить стало яскраво-червоним.
На Великдень важливо прощати всіх, хто вас образив, і допомагати нужденним. Можна віддавати їжу, освячену в храмі. Вважається, що вода цього дня має особливі цілющі властивості і захищає від хвороб.
Що не можна робити у Воскресіння Христове
- У Великодній день не можна працювати. Уся життєва енергія має бути зосереджена на великому святі, родині та духовності.
- Не можна сумувати та перебувати у поганому настрої. Ви повинні наповнитися радістю та благодаттю.
- Протягом тижня варто відкласти мирські турботи та зосередитися на духовному житті.
- На Великдень не можна відвідувати кладовище. Померлих родичів поминають на Фомину неділю.
Прикмети на Великдень
- Чоловік і дружина не повинні хреститися перед один одним, оскільки це може призвести до сварки.
- Щоб захистити дітей від пристріту, потрібно обкатати їх обличчя фарбованим яйцем.
- Вважається, що Господь чує всі прохання та молитви. Усі бажання, загадувані на Великдень, здійснюються.
- Якщо у вас є фінансові труднощі, подайте на Святу Неділю милостиню нужденному, і весь рік вам буде супроводжувати удача у грошах.
- Перше яйце потрібно розділити порівну між членами сім’ї. Це допоможе зміцнити стосунки в домі, зберегти повагу та любов.
Великдень – велике свято, сповнене радості, благодаті та справжнього щастя. Навіть якщо ви не вважаєте себе глибоко віруючою людиною, цю дату в календарі варто відзначати за всіма канонами. Це допоможе відволіктися від мирських турбот та зосередитися на духовності та моральних цінностях.